8
Czemu papuga nimfa kołysze się jak pelikan?
Czemu złota rybka ma wypukłe oczy?
Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy?
Czemu kura chodząc rysuje krzyżyki na ziemi?
Pośród wielu tajemnic na świecie dokoła
Mniej wiemy o zwierzętach niźli o aniołach.

ks. Jan Twardowski

Renifery

Więcej niż jedno zwierzę to … renifer! Niewątpliwie wizerunek reniferów stanowi nieodłączny element świątecznych dekoracji. Renifery zdobią obrusy, skarpety czy świąteczne serwetki. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego właśnie renifer pojawia się wśród świątecznych symboli?

Jednak nim przejdziemy do wyjaśnienia powiązań pomiędzy reniferami, a świetami, na początek chciałabym pokrótce przedstawić Wam te niezwykłe zwierzęta. Renifer nazywany jest również renem i karibu. Jest to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, mieszka w arktycznej tundrze i lasotundrze w Eurazji i Ameryce Północnej. Jest 100% weganinem - żywi się trawami, porostami , mchem i liśćmi. Co ciekawe karibu to jedno z nielicznych zwierząt, które potrafi zmieniać kolor oczu, dzięki czemu widzi również w ultrafiolecie. Jest to cecha adaptacyjna, ze względu na to, że karibu są mieszkańcami dalekiej północy, gdzie nie ma za wiele światła dziennego. Kolor ich oczu zmienia się od złotego po niebieski, w zależności od pory roku i dnia, co służy temu, by lepiej widzieć otoczenie - szczególnie potencjalne niebezpieczeństwa w postaci czyhających na nie drapieżników. Co ciekawe, podobno renifery stały się również inspiracją dla powstania fińskiej jednostki miary “poronkusema”. Jest to odcinek o długości 9,7 km, po którym renifery muszą się zatrzymać na chwilę, ze względu na to, że nie potrafią oddawać moczu podczas marszu.

Czas jednak przejść do sedna, czyli powiązania pomiędzy reniferami, a świętami. Wszystko zaczęło się od wiersza pt. "Noc Wigilijna", który opublikowano anonimowo w 1832 r., a którego autorstwo przypisano później Clementowi Clarke'owi Moore'owi. Co ciekawe, wiersz ten jest uznawany za pierwowzór wyobrażeń o Świętym Mikołaju i jego zwierzęcych pomocnikach, czyli reniferach: Kometce, Amorku, Tancerzu, Pyszałku, Błyskawicznym, Fircyku, Złośniku, Profesorku i Rudolfie. "Opowieść wigilijna" opowiada o wizycie Świętego Mikołaja, który saniami zaprzężonymi w osiem reniferów odwiedza rodzinę wskakując do domu przez komin. Jego celem jest obdarowanie każdego prezentem. Akcja wiersza kończy się wymianą konspiracyjnych uśmiechów pomiędzy Mikołajem, a panem domu i pozdrowieniami Mikołaja, który odlatując życzy wszystkim Wszystkim Wesołych Świąt i dobrej nocy. Brzmi znajomo, prawda? Tak oto wizerunek Świętego Mikołaja w nieco komercyjnej formie, przetrwał do czasów obecnych. Niektórzy uznają ten sposób przedstawiania Mikołaja za mocno przereklamowany i niepowiązany z historia o świętym biskupie.. ja jednak uznaje to wyobrażenie za bardzo sympatyczne. Wesołych Świąt Kochani! (Hoł, hoł, hoł)

Joanna Cichy
Pasjonatka górskich wędrówek, wszelkich podróży i dalekich kultur. Na co dzień szlifuje jezyk francuski i stawia piersze kroki we wspinaczce, czas umila jej ogladnie filmow science fiction oraz czytanie poezji..