16
Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.
Alan Alexander Milne

Wyjątkowe słowa

Słyszymy je od maleńkości, począwszy do pierwszych chwil narodzin. Umożliwiają nam kontakt, zrozumienie, poznawanie siebie, drugiego człowieka i świata. Słowa. Dzięki nim potrafimy wyrażać potrzeby, formułować myśli, komunikować się z innymi, tworzyć relację.

Wielu z nas Święta Bożego Narodzenia nieodzownie kojarzą się z długimi przygotowaniami: wyborem prezentów, dekorowaniem choinki, pieczeniem ciast, sprzątaniem, gotowaniem, przygotowywaniem Wigilijnej Wieczerzy. Poświęcamy wiele czasu, by nasze święta były perfekcyjne, domy lśniły czystością, a stoły uginały się pod ciężarem idealnie przygotowanych potraw. Dopieszczamy każdy detal tak, aby zachwycił każdego gościa.

Jak pięknie byłoby, gdybyśmy taką samą uwagę poświęcili słowom, które wypowiadamy podczas składania życzeń. Zaryzykuję stwierdzeniem, iż każdy z nas usłyszał kiedyś: „Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń i czego sobie życzysz” . Z jednej strony – jest w nich wszystko, czego można by było zapragnąć, z drugiej – czy to jedno zdanie jest właśnie tym, co tak naprawdę chcę powiedzieć drugiej osobie? Czy jest tym, co chcę usłyszeć? Czy to są te słowa, które uszczęśliwią drugą osobę, dodadzą jej sił, radości, otuchy, ocieplą serce? Pomyślmy nad słowami, zastanówmy się wcześniej co tak naprawdę chcemy nimi przekazać. Znamy swoich najbliższych nie od dziś. Wiemy, jakie marzenia mają nasi przyjaciele, czego pragną dziadkowie, o czym myślą rodzice i rodzeństwo. Dobrym słowem pokażmy im, że są dla nas ważni, że ich marzenia nie są dla nas obojętne. Stwórzmy w myślach indywidualne, niecodzienne życzenia. Niech będą wyjątkowe, niepowtarzalne dla obdarowywanej słowem osoby. Pomyślmy o słowach jak o prezentach, które zamiast kupować, nosimy w sercu. Wypowiedzmy „nasze prezenty” z największą starannością, zachwyćmy nimi obdarowywanych tak, aby rozradowały ich dusze i ucieszyły serca.

W ten magiczny, świąteczny czas, postarajmy się złożyć życzenia, pełne ciepłych, dobrych, wspierających słów. Pozwólmy naszym bliskim uwierzyć, że ich marzenia mogą się spełnić. Dbajmy o nasze słowne prezenty tak jak o kolorowe pakunki umieszczone pod choinką, nie pozwólmy się im powtórzyć. Do świąt pozostało jeszcze kilka dni. Wieczorem, trzymając w rękach kubek pachnącej zimowej herbaty, sklećmy kilka wyjątkowych zdań. Może w tym roku uda nam się przemienić uniwersalne „czego sobie życzysz” na coś naprawdę wyjątkowego.

K. Lis

Katarzyna Lis
Wielbicielka górskich wędrówek, podróży i przyrody. Na co dzień pomaga ludziom jako instrumentariuszka.