10
Życie jest jak podróż, spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne, bo musisz zostawić miejsce na to, co zabierzesz po drodze.
Tamara Łempicka

Droga życia

Cytując Stevena Tyler "Life's a journey not a destination". Ten fragment utworu nie jest związany ściśle ze Świętami, lecz bardziej uniwersalny. Jednak w tym okresie warto przyjrzeć się myślom, czy tekstom, dzięki którym nie tylko nasze Święta będą pełniejsze, ale i całe życie. Dlatego chciałam podzielić się z Wami tym, co ja słyszę wraz z tymi słowami, gdyż pozostawiły one wyraźny ślad w moim sercu (i na moim ciele).

W najbardziej dosłownym znaczeniu cytat przekazuje mi, że aby żyć w pełni należy wędrować, poznawać różne oblicza świata i doświadczać go z wielu perspektyw. Gdy tkwimy w bezruchu i uporze w naszej sferze komfortu kurczy się przed nami horyzont, widzimy coraz węższy strumień światła, który staje się naszym filtrem na życie. Gdy jednak otwieramy oczy na świat w pełni jego dzikości i różnorodności, otwierają się także nasze serca. Na zmiany. Na zrozumienie. Na przebaczenie. To prowadzi mnie do drugiej myśli. Życie jest drogą, a nie celem. Jeżeli traktujemy je jako zadanie, które trzeba odrobić, tracimy sprzed oczu całe jego piękno. A czym jest to piękno? Zwykle tymi drobnymi momentami, które uciekają z naszego pola widzenia. A przecież z nich właśnie składa się ta nasza droga. Ze wschodu słońca. Z porannej kawy. Z rozmowy z przyjacielem. Najszczęśliwsi ludzie na świecie to ci, którzy te chwile dostrzegają i celebrują. W życiu nie jest ważne dojście do jego mety, lecz radość z jego trwania. Nie traktujmy naszych codziennych zdarzeń jako punktów do zaliczenia na trasie, lecz jako dar - niepowtarzalny i wyjątkowy.

I ostatnia myśl.. Tak naprawdę nasze istnienie jest właśnie tym - drogą, pewnym etapem w wyprawie. Ale kres ziemskiego życia nie oznacza naszego odejścia. Przecież śmierć nie jest końcem podróży - jest jedynie przystankiem w marszu. Cel kryje się dalej. Czyż nie w to wierzymy? Czy nie po to co roku obchodzimy Boże Narodzenie i świętujemy przyjście na świat Tego, który jako pierwszy pokazał nam, że życie na Ziemi to nie koniec? On wskazuje, że naszym przeznaczeniem jest nieskończona radość i piękno, które czeka w kolejnym etapie. Uczmy się każdego dnia cieszyć się tą wyjątkową podróżą. Wspaniałą wyprawą w głąb siebie, swoich marzeń, doświadczeń oraz drugiego człowieka. A najbardziej cieszmy się tym, gdzie nas doprowadzi...

Wesołych Świąt!

Dominika Broda
Pasjonatka dzikich roślin, elfów, leśnych spacerów (i od niedawna kotów). Czas wolny przeznacza na tworzenie dekoracji, spotkania z przyjaciółmi i poszukiwanie przygód.